Laddar Evenemang
Tema: 1536-1658
  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Detaljer

14 september, 2024 13:00 - 14:00

Familjelördag: Cirkusföreställning med Caligari

Caligari ser fram emot att möta publiken på Bohusläns museum och har lovat att det blir magi, jonglering och nervkittlande balansering!  

Plats: Hörsalen
Tid: kl. 13.00–14.00
Entré: Fri entré för barn, vuxna 75:-

Cirkusartisten Caligari

Nu har vi äntligen fångat honom! Vi är stolta över att cirkusartisten Caligari kommer till oss med sin föreställning den 14 september. Han turnérar året runt för att roa barn och vuxna med allt från barnprogram i TV till föreställningar på festivaler och nöjesfält. Bara i år har han hunnit med det mesta av Sverige, Paris, Gloucester och Pasaia i Baskien.

Praktisk info

Biljetten är gratis för barn (men du behöver ändå boka för att säkra din plats) och vuxna betalar 75 sek per person.

Du bokar din plats via länken här eller i Museets butik.

Tema: 1536–1658 Trä, sill och trolldom

Vi fortsätter vårt jubileumsår med Bohusläns sista norska tid 1536–1658. En tid präglad av trä, sill och trolldom och inte minst krig och åter krig med utskrivningar och brända gårdar. Möt bohuslänningar i ett ofta härjat gränsland. Fundera på temats heta fråga Hur skapar man fred?

Här kan du se fler programpunkter på temat 1536–1658

Mer om 1536–1658

Vill du veta mer om 1500- och 1600-talen i Bohuslän? Läs mer i Kunskapsbanken Bohusläns historia.

Historien om Bohuslän

Under museets jubileumsår 2024 är vårt tema Historien om Bohuslän. Genom stämningsfulla historiekvällar, intressanta föredrag, lustfyllda aktiviteter för barn och unga, kulturhistoriska vandringar och naturligtvis spännande utställningar kommer vi lyfta den bohuslänska historien.
Läs mer om Historien om Bohuslän här 

Foto: Fem vikingskepp seglar i solnedgången. Text på bilden: Historien om Bohuslän - en del av Historien om Sverige.