Kommande utställning

Tyra Kleen – Ständigt sökande

31 maj 2025 - 24 augusti 2025

Plats: Konsthallen (nedre plan)

Tyra Kleen – Ständigt sökande

Tyra Kleen – Ständigt sökande är den hittills största presentationen med verk Tyra Kleen. Hennes intresse för det ockulta och andliga tog sig uttryck genom symbolistiska målningar och litografier.

Tyra Kleen (1874–1951) var en konstnär, spiritist och världsresenär, som under det tidiga 1900-talet bröt sig fri från konventionerna och skapade sin egen väg. Hennes sökande efter det okända ledde henne in i ockulta kretsar, där hon utvecklade ett symbolistiskt konstnärligt uttryck som bröt mot sin tids samhälleliga, religiösa och sociala normer. I både sin konst och sitt författarskap går det skönja en drivkraft i att utmana och utforska gränser.

Men Tyra Kleen gjorde inte bara inre resor. Hennes passion för dans ledde henne till länder som Indien, Java och Bali. Där bosatte hon sig under flera år och dokumenterade de traditionella danserna. Med sin kamera fångade hon de livfulla uttrycken och rörelserna.

Tyra Kleens konstnärliga utbildning var internationell. Hon studerade på konstakademien i München och vid flera konstakademier i Paris, innan hon, under nästan ett decennium, bosatte sig i Rom.

Om utställningen

Utställningen bygger på de senaste forskningsrönen om Tyra Kleen och presenterar hennes konstnärskap i sin helhet med flera verk som inte visats tidigare.

Utställningen är producerad av Norrköpings Konstmuseum. Den bygger på Karin Ström Lehanders senaste forskningsrön om Tyra Kleen. Karin Ström Lehander är doktorand vid Åbo Akademi, Finland.

Utställningen är ett samarbete mellan Norrköpings Konstmuseum, Uppsala konstmuseum, Bohusläns museum, och Hallands Konstmuseum och visas 2024–2026.